Szukaj
Archiwa

Dni Gałkówka

Ważnym świętem gałkowskim są Dni Gałkówka, organizowane zawsze w sobotę i niedzielę przed Bożym Ciałem. Dochód z tej imprezy przeznaczony był na budowę sali rekreacyjno-sportowej, którą otwarto 29.09.2004 roku. Dwudniowe święto jest pełne niespodzianek. Główną atrakcją są kiermasze, wystawy, występy zespołów, konkursy, pokazy mody. Odbywają się też mecze piłkarskie, zabawy i ogniska, a wieczorem pokazy ogni sztucznych. Na święto przyjeżdżają ludzie z okolicznych miejscowości.

Relacja z XVII Dni Gałkówka (14-15.2014)

Sponsorami XVII Dni Gałkówka byli:
-Urząd Miejski w Koluszkach
-Lugano – spółka cywilna
-Raster – Pawliccy
-Sklep Krokodylek
-Delikatesy- A. Wójcik
-Zakłady Mięsne Zbyszko
-Willa Roma – sala weselno-bankietowa
-Bar Rabarbar
-PPHU Piotr Zuchmański
-Skład Opałowy – Jaśkiewicz
-Gra-Lech producent namiotów
-Radni: Krzysztof Kubasiewicz, Henryk Kapczyński i Mirosław Supera
Szczególne podziękowania organizatorzy składają Panu Krzysztofowi Kubasiewiczowi.

W tym roku, zgodnie z tradycją, pogoda nie sprzyjała dobrej zabawie w czasie naszego święta, jednak nie odstraszyła wielu mieszkańców wsi od wzięcia udziału w atrakcjach przygotowanych przez organizatora – LKS Gałkówek.
Sobota (14.06) była dniem zawodów sportowych, które rozgrywano zarówno w Zespole Szkół w Gałkowie, jak i na boisku leśnym.
W turnieju warcabowym nagrody zdobyli:
1.Olivier Klimczak
2.Alicja Jankowska
3.Julia Zuchmańska
W szachach zwyciężyli:
1.Wiesław Dyziak
2.Piotr Zuchmanski
3.Zbigniew Zajdel
Zwycięzców zmagań w tenisie stołowym można poznać klikając tutaj

 

 

 

W turnieju piłki nożnej odbyły się mecze w różnych kategoriach wiekowych. W zmaganiach piłkarskich rocznika 2003-2005 walczyło 8 drużyn. Zwyciężyli młodzi piłkarze z Łaznowa.
Wśród dorosłych drużyn piłkarskich czołowe miejsca zajęły:
1. No Name
2.Drużyna Mistrzów FC Gałkówek
3.FC Gałkówek
4.Sekret Zdrowia
Królem strzelców został Karol Chmielewski z FC Gałkówek, który strzelił 7 goli.
Rozegrano także pasjonujący turniej siatkówki plażowej

Wieczorem bawiono się przy muzyce i grillu.

W niedzielę, muzeum zaprosiło na wystawę „Szydełkowe czary„, a biblioteka na wystawę „Mijają ludzie, pozostaje księga”

Na scenie ustawionej na boisku leśnym wystąpiły przedszkolaki i uczniowie Zespołu Szkół w Gałkowie, a także Zespół Śpiewaczy Gałkowianie. Odbył się pokaz ratownictwa przeprowadzony przez strażaków z naszej OSP i pokaz podnoszenia ciężarów. Później wystąpił, jak co roku, zespół Gałkowskie Puzony, a na zakończenie zagrał zespół Familia Krześlak.
M.P.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Program XVII Dni Gałkówka (14-15.06.2014)

XVII DNI GAŁKÓWKA

 

XVI Dni Gałkówka

Już po raz drugi gałkowskie święto trwało 3 dni. W piątek 24 maja 2013 r. odbyły się zajęcia sportowe: na boisku mecz LKS Gałkówek – turniej tenisaLKS Kalonka (1-2), a w szkole Uczniowski Turniej Tenisa Stołowego. Wśród dziewcząt zwyciężyła Zuzia Trojak przed Anią Piaskowską (obydwie reprezentują LZS Koluszki w rozgrywkach III ligi), natomiast wśród chłopców triumfował Adrian Brzeziński wyprzedzając Bartka Grzelaka.
turniej piłkarski dla dzieciW sobotę – 25 maja od rana w szkole odbywał się  Turniej małych piłkarzy. Opis znajduje się na stronie http://wilczkiasiz.futbolowo.pl/index.php
Po południu do hali sportowej przybyło 16 zawodników i zawodniczek z Gałkowa, Łodzi,Brzezin, Koluszek, Bukowca, Borowej i Chrustów Nowych, by zmierzyć się przy stole tenisowym w Otwartych Mistrzostwach Gałkowa. Zwyciężył Łukasz Kapa z Brzezin. Mecze były na wysokim poziomie, a Otwarty turniej tenisa stołowegobardzo dobra, sportowa atmosfera i wzorowe prowadzenie rozgrywek przez Piotra Mroza i Dominika Trojaka zapewne spowodują, że wielu graczy pojawi się tu znowu za rok, na kolejnych Mistrzostwach.
Zespół AdieuWieczorem, na boisku leśnym odbył się koncert zespołu Adieu. Mimo zimna wielu gałkowian bawiło się przy muzyce do późnych godzin nocnych.

Stadion Leśny
Papierowe cudaW niedzielę, przy słonecznej i ciepłej pogodzie można było zwiedzić wystawę zorganizowaną przez Muzeum im. L. Marciniak pt. „Papierowe cuda” (więcej informacji tutaj ), a potem na boisku leśnym obejrzeć występy przedszkolaków, młodzieży szkolnej i seniorów z Zespołu Śpiewaczego Gałkowianie. Tak jak u ubiegłym roku strażacy z naszej OSP przeprowadzili pokaz ratownictwa medycznego (udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanemu w wypadku drogowym), następnie odbył się pokaz podnoszenia ciężarów, różne konkursy i wiele zabawy przy muzyce Gałkowskich Puzonów i Juliusza Nyka.
Nasze święto zaszczycili swoją obecnością: burmistrz Koluszek – Waldemar Chałat i przewodniczący Rady Miejskiej – Sławomir Sokołowski.

Zdjęcia wykonała i udostępniła redakcja Tydzień W Koluszkach.

, Dziękujemy.

 

 

XVI Dni Gałkówka

XVI Dni Gałkówka odbędą się w dniach 24-26 maja. Szczegółowy plan imprez znajduje się na plakacie.

plakat

 

———————————————————————-

XV Dni Gałkówka 01-03. 06.2012 r.

W tym roku po raz pierwszy  Dni Gałkówka trwały aż 3 dni. Pierwszego dnia – w piątek odbyły się zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży: Turniej Piłki Nożnej oraz Turniej Tenisa Stołowego.  Następnego dnia – w sobotę, od rana uczniowie z Zespołu Szkół w Gałkowie uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez Fan Club Widzewa (więcej o tym  tutaj  ). Po południu, na boisku leśnym odbył się Turniej Piłki Nożnej, a wieczorem Biesiada Pod Lasem, podczas której wystąpił raper Ścibior, Czadowe Dziewczyny z Gałkówka ( Joanna Gniadek i Ada Zuchmańska), a później rozpoczęła się dyskoteka,na której mimo zimna (~6 0C) bawiono się bardzo dobrze.
Trzeciego dnia, w niedzielę, pierwsze imprezy rozpoczęły się już przed południem. Były to Turnieje:, Szachów i Warcabów dla dzieci i dorosłych prowadzone przez Dominika Trojaka. Dorosłych szachistów było tak wielu, że impreza trwała kilka godzin.  O godz. 13 w  gałkowskim Muzeum otwarto wystawę samowarów (więcej informacji tutaj) i w tym samym czasie, na boisku leśnym rozpoczęła się główna impreza, podczas której na wszystkich czekało mnóstwo atrakcji: jazda konna , rzut skarpetą do celu , jazda na byku , dmuchane miasteczko, 
nauka jazdy lewym rowerem, rzut szeklą czołgową, wystawa samochodów, stoisko kolarskie, wyścigi kolarskie. Licznie zgromadzona publiczność mogła obejrzeć świetny występ przedszkolaków z naszego Przedszkola, a potem uczniów z Zespołu Szkół. Później wspaniały koncert dał  zespół Gałkowianie, a w przerwie widzowie mogli obejrzeć profesjonalny pokaz ratownictwa technicznego i medycznego w wykonaniu strażaków z OSP Gałków Duży (więcej tutaj ).  Po tych emocjach nastąpił turniej toczenia beczki z piwem, a wieczorem Biesiada Pod Lasem.  Około godziny 19 naszą imprezę odwiedził  poseł Krzysztof Kwiatkowski z Łodzi , który przyjechał z burmistrzem Koluszek -Waldemarem Chałatem.  Pod wieczór niestety zaczął padać deszcz. Główną gwiazdą tegorocznych Dni Gałkówka był Juliusz Nyk ze swoim zespołem. Ich koncert był świetny i rozgrzał zmokniętych słuchaczy.
I w ten sposób XV Dni Gałkówka zakończyły się, jak zwykle, sukcesem.
Galeria zdjęć z XV Dni Gałkówka 

XIV Dni Gałkówka 18-19.06.2011
XIV Dni Gałkówka zakończyły się sukcesem organizatorów. W sobotnich i niedzielnych imprezach zorganizowanych na boisku leśnym uczestniczyło wyjątkowo dużo mieszkańców Gałkowa i gości z okolicznych miejscowości. Mimo przelotnych, niekiedy dość intensywnych opadów deszczu, widzowie nie rezygnowali z ciekawych imprez w sobotę: występów rapera Ścibiora i Juliusza Nyka, a w niedzielę:  z występów dzieci i młodzieży z naszej szkoły, zespołu śpiewaczego „Gałkowianie”, artystów z MOK-u w Koluszkach, a także Gałkowskich Puzonów. Popisom artystycznym towarzyszyło wiele innych atrakcji: paintball, toczenie beczki piwa, mecze piłkarskie, rzut skarpetą, promocja płyty „Galkowek Live”. Zanim widzowie doszli do boiska często zatrzymywali się na rogatce, aby uczestniczyć w atrakcjach przygotowanych przez muzeum im. L. Marciniak i OSP Gałków: wystawie poświęconej 100-leciu straży pokazie ratownictwa medycznego.
Gratulujemy organizatorom XIV Dni Gałkówka!!!

Plakat XIV dni Gałkówka A4 (.pdf)

Wystawa w Muzeum im. L. Marciniak

 

 

 

 

 

 

 

 

Nawałnica przerwała gałkowskie święto

XIII Dni Gałkówka rozpoczęły się w sobotę, 29 maja 2010 r., zawodami sportowymi młodzieży szkolnej z Zespołu Szkół w Gałkowie. Później, w budynku szkoły rozegrano turniej szachów i warcabów. Do tej drugiej gry zgłosiło się wielu chętnych – uczniów naszej szkoły. Mistrzem szachów został Dominik Trojak. Odbyły się także eliminacje turniej piłki nożnej o Puchar Dni Gałkówka.

O 20 00 zaczęła się Biesiada Pod Lipami na placu OSP Gałków. Ponieważ pogoda była piękna chętnych do zabawy było bardzo dużo. Bawili się przy muzyce między innymi: Gałkowskich Puzonów, Taurus i Black Radia, do 3 00 nad ranem. Oczywiście było piwo, kiełbaski z grilla, ognisko.
Drugi dzień naszego święta rozpoczął się o godz. 13 30 występami przedszkolaków z Gałkowa, na scenie, na terenie OSP oraz wystawą fotografii Tomasza Desperaka, w muzeum, również w obiekcie OSP.

Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem.
W trakcie występów młodzieży z Zespołu Szkół w Gałkowie rozpoczęła się gwałtowna nawałnica, która zmusiła organizatorów do zakończenia imprezy. Jeszcze do godz. 17 00 czynna była wystawa w muzeum.

Plac OSP, został zalany wodą, tak że strażacy musieli ją wypompowywać.
Wielka szkoda, że pogoda popsuła szyki organizatorów, którzy włożyli wiele wysiłku w przygotowanie święta naszej miejscowości.
M.P.

IMPREZA PRZERWANA

Z przykrością informujemy, że w dniu 18.05.08 r. około godziny 19.30, jak na razie nieustaleni sprawcy wywołali bójkę oraz zrabowali pieniędze z baru. Wydaje się, że działanie sprawców było świadome i zamierzone.
Prawdopodobnie byly to te same osoby, które w dniu wczorajszym zostały wyproszone z zabawy. Grupa nieznanych osób przyjechała pięcioma samochodami. Jednocześnie informujemy, że w dniu dzisiejszym wszystkie zaplanowane atrakcje kończące Dni Gałkówka (m.in. pokaz sztucznych ogni) zostały ODWOŁANE.

Na miejsce zdarzenia przybyła policja, która prowadzi czynności dochodzeniowo-śledcze. Sprawcy są poszukiwani.Więcej informacji postaramy się przekazać w najbliższym czasie.========================================================Zapraszamy serdecznie na XII DNI GAŁKÓWKA które odbędą się juz 17 i 18 majatego roku.Oto plan dwu najbliższych dni wokół których wszystko się będzie działo!SOBOTA 17.05.2008r.
13.00 – II turniej szachowy i warcaby – szkoła podstawowa
14.00 – Mega ślizg dla dzieci – teren przedszkola
14.00 – Wielki turniej piłki nożnej – eliminacje – stadion Leśny w Gałkowie Duzym
17.00 Turniej piłkarzyków stołowych, zawody w tenisa stołowego – sala OSP Gałkówek
20.00 WIELKA BIESIADA POD LIPAMI – przegląd piosenki biesiadnej oraz dyskoteka – Obiiekty osp w Gałkowie Dużym
ŚWIT – teoretyczne zakończenie pierwszego dnia imprezy
 
 NIEDZIELA 18.05.2008
11.30 – Msza Święta w Kościele Św. Trójcy w Gałkowie Dużym
13.00 – Otwarcie wystawy ikon autorstwa Lucyny Malinowskiej oraz wyrobów firmy „ART-KOW” – Muzeum im. L. Marciniak w Gałkowie Dużym
13.00 – Występy dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum
14.30 – rozdanie nagród w konkursie „Wiersz o Gałkowie” oraz quiz WIEDZY O GAŁKOWIE – plac OSP Galków
15.15 – gra zespół „THE HEGEMONS”
16.00 – Występy Miejskiego Ośrodka Kultury z Koluszek
16.30 – WIELKI FINAŁ TURNIEJU PIŁKI NOZNEJ (w przerwie konkursy z nagrodami)
20.30 – WIELKA BIESIADA POD LIPAMI
23.30 – WIELKA ILUMINACJA – ŚWIATEŁKO DO NIEBA”
24.00 – Teoretyczne zakończenie zabawy
DNI GAŁKÓWKA 22-05-2005r.

Tydzień temu tłumu ludzi z Łodzi, Koluszek, Gałkowa i okolic bawiły się na Dniach Gałkówka . tegoroczne obchody odbyły się pod znakiem obrazów, motocykli oraz pokazu siły.

W muzeum im. Leokadii Marciniak w Gałkowie Dużym można było oglądać wystawę prac miejscowych artystów: Lucyny Malinowskiej, Ewy Szczerbiec, Mariusza Kompy oraz Piotra Łuszkowicza. Lucyna Malinowska, na co dzień dyrektor Gimnazjum nr 2 w Koluszkach od wielu lat maluje hobbistycznie. Ewa Szczerbiec jest absolwentką absolwentka ASP w Łodzi., jedna z jej prac znajduje się w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, wystawiała już prace w Anglii, Francji, Holandii, Szwecji, Norwegii, Kanadzie, a nawet w Japonii. Jej domeną jest tkanina. Mariusz Kompa także jest absolwentem ASP w Łodzi, Jest autorem ilustracji w czasopismach: Cogito, Victor, Rzeczpospolita, Harvard Buisness Review. Piotr Łyszkowicz jest absolwentem PWSP w Łodzi. Maluje pejzaże i sceny batalistyczne. Jest autorem obrazu na sklepieniu kościoła św. Trójcy w Gałkowie Dużym.

-A wszyscy mieszkamy w Gałkowie-informuje z uśmiechem Lucyna Malinowska- Postanowiliśmy pochwalić się naszą twórczością i stąd ta wystawa w Muzeum.

Po południu największą atrakcją festynu był pokaz motocykli. Swoje jednoślady przed główną sceną obok budynku straży pożarnej przedstawiło kilkudziesięciu fanów motorów. Obok „komara” i „emzetki” z lata 70-tych(„emzetka” nosiła emblematy Milicji Obywatelskiej) można było oglądać nowego chopera, super szybkie ścigacze(3.5s. do 100 km/h), a nawet motocykl wojskowy z koszem. Dużą atrakcją był motorower Piaggio wyglądający jak mała ciężarówka z silnikiem o pojemności poniżej 50cm3. Mimo małej mocy z powodzeniem na jego naczepie jechały 3 osoby poza kierowcą w kabinie.

Po pokazie motocykli odbyły się zawody najsilniejszych ludzi p.t. „Strong man” , a wieczorem dyskoteka. Tradycyjnie Dni Gałkówka zakończył pokaz sztucznych ogni.

BIESIADA POD LIPĄ l TURNIEJ PIŁKARSKI
Świętowali Gałkowianie
Na plenerowych festynach z okazji Dni Gałkowa (gm. Koluszki) w minioną sobotę i niedzielę prezentowali się uczniowie miejscowych szkół, przedszkolaki, zespoły muzyczne.
Była tradycyjna biesiada pod lipami za gałkowską remizą strażacką, a dla amatorów bardziej czynnego wypoczynku przygotowano turniej piłkarski o beczkę piwa i rozgrywki w siatkówkę. Na scenie swoje umiejętności prezentowali również młodzi i najmłodsi karatecy. Gałkowską biblioteka i muzeum regionalne przygotowały wystawę szkła artystycznego. Jedna z centralnych ulic przerodziła się zaś na dwa świąteczne dni w iście odpustowy deptak, na którym nie zabrakło kramów z wszelkimi różnościami. Wieczorami czekały na gałkowian dyskoteki i potańcówki pod chmurką. Organizatorem dorocznej imprezy było gałkowskie stowarzyszenie mieszkańców, które tradycyjnie już dochód przeznacza na wznoszoną w tej miejscowości salę gimnastyczną. Konto budowy zasilą pieniądze zebrane w trakcie loterii fantowej, ze sprzedaży gorących kiełbasek oraz kiermaszu odzieży.
Express ilustrowany: Bliżej Ciebie 12 czerwca 2004 r.

Świętowały dwa Gałkowy
Jak zwykle przy okazji Dni Gaikowa mieszkańcy zamanifestowali swą sympatię do rodzinnej miejscowości w kolorowym i rozśpiewanym korowodzie ulicami miasta, otwierającym obchody. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum zaprezentowali swoje talenty aktorskie, wokalne i taneczne na scenie, usytuowanej za remizą strażacką, gdzie odbyło się większość imprez. Do dzieci i młodzieży adresowany był także „Gałkowski Idol”, czyli konkurs młodych talentów.
Na placu opodal szkoły czekały zaś na nich atrakcje wesołego miasteczka, możliwość konnej przejażdżki czy ujeżdżania sztucznego, lecz bardzo niesfornego byka. Wieczorem młodzież bawiła się na koncertach zespołów muzycznych oraz na dyskotece. Dorośli biesiadowali zaś do późnego wieczora pod rozłożystymi lipami przy piwie i grillu. Po raz pierwszy dla zwiedzających (jeszcze przed oficjalnym otwarciem) swoje zbiory zwiedzającym udostępniło gałkowskie muzeum.
Inicjatorem i organizatorem Dni Gałkowa jest od początku Forum Gałkowskie – stowarzyszenie mieszkańców, którego celem jest m.in. budowa sali gimnastyczne przy gałkowskich szkołach. Wysiłki i działania mieszkańców uwieńczone zostały sukcesem – tegoroczne Dni Gałkowa odbywały się pod hasłem „Cel festynów w Gałkowie widać na budowie”.
Tydzień w Koluszkach 2003

PO RAZ SZÓSTY W GAŁKÓWKU
Sobotni ranek i przedpołudnie należały przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Najmłodsi rywalizowali w wyścigach na rowerach i hulajnogach, żywiołowy doping towarzyszył jednak szczególnie maluchom startującym w wyścigu w workach. Przewidziano także zawody sportowe dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Gimnazjalistów zapamiętać można jednak było przede wszystkim jako autorów i wykonawców programu poświęconego integracji europejskiej. Każda z klas przygotowała prezentację jednego z krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej. Nie były to jednak klasyczne monologi na murawie stadionu LKSu z rozjuszonym bykiem walczył dzielny torreador, bohaterowie serialu „Allo, Allo” z wrodzonym humorem przeciwstawiali się niemieckim okupantom (w czasie ostatniej wojny światowej, rzecz jasna), przebrani Niemcy zaś chwalili się osiągnięciami w dziedzinie techniki, itd. Do zabawy wciągnięto także publiczność, która mogła wykazać się wiedzą w specjalnych quizach. W organizację imprezy włączyły się też mamy dzieci serwując wszystkim gościom wspaniałe domowe wypieki. Sobotnie popołudnie należało do piłkarzy towarzyskie mecze rozegrały ze sobą drużyny: Oldboy’e Gałkówek, Jednostka Wojskowa, Red Spidefs, Tervent Łódź. Nie zapomniano jednak o widzach – na wszystkich chętnych czekał smakowite potrawy z grilla i zimne piwo. Wieczorem zaś przy siedzibie OSP czekała na wszystkich wielka biesiada pod lipami a tam ognisko, bufet, występy zespołów muzycznych, dyskoteka i … turniej wyciskania wagi łazienkowej. W niedzielę zabawa była równie przednia i przepełniona humorem. Festyn rozpoczął się tego dnia na boisku szkolnym, gdzie widzowie słuchali i oglądali występy młodych instrumentalistów oraz przedstawienie teatralne w wykonaniu gimnazjalistów. Grały tam także znane i popularne zespoły „Mode-Mix” i „Nemezis” oraz „Freaks of Nature”. Rodzice „ściskali kciuki” za powodzenie swych pociech w Wyborach Małej Miss i Mistera. Prawdziwi mężczyźni mogli zaś sprawdzić się w konkursach siłowych oraz toczeniu beczki piwa.
Inną niecodzienną konkurencją rozgrywaną w czasie Dni Gałkówka był z pewnością rzut skarpetą do celu. O godz. 16.00 barwny korowód przemaszerował ulicami Gałkówka na boisko LKS, gdzie rozegrał się wielki finał piłkarski. Wieczorem natomiast na obiekcie OSP znów odbyła się wielka biesiada i dyskoteka, przy akompaniamencie zespołu „Mode-Mix”. Gwoździem wieczoru był też pokaz sztucznych ogni. Imprezie towarzyszyły wystawa pamiątek o Gałkówku i kiermasz produktów rzemiosła lokalnego „Gałka Interfashion”, wszystkim przybyłym zaś tradycyjna gałkowska gościnność i poczucie humoru.
Tydzień w Koluszkach nr 21 31.05.2002 r.

Rekord świata
W czasie V Dni Gałkówka padł rekord świata w wielkości pompona do czapki. Gigant miał 90 cm średnicy i ważył 25 kg. Powstał w ciągu półtorej godziny. Robili go czterej pracownicy miejscowej dziewiarni na oczach sędziów z Towarzystwa Bicia Rekordów z Katowic, mieszkańców i zaproszonych gości.
W czasie dwudniowego festynu można było m. in. zobaczyć, jak robiono papier w czasach Gutenberga i na miejscu zrobić go tą samą metodą. Wykonanie arkusza papieru czerpanego wielkości zeszytowej kartki zajęło dziennikarzowi „Expressu” trzy minuty, ale jego suszenie trwało dwa dni. Ogromne emocje wywołał organizowany od lat wyścig z beczką piwa. O zwycięstwo w toczeniu stulitrowej metalowej beczki walczył m. in. wiceprezydent Łodzi Włodzimierz Sitek. Gałkowianie jednak okazali się szybsi i główną nagrodę- sto puszek piwa – zdobyli Arkadiusz Surowiecki i Maciej Lipczak.
Po raz pierwszy w tym roku zorganizowano konkurs o tytułu Mistera Gałkówka. Panowie prezentowali swoje wdzięki w strojach codziennych, wyjściowych marynarkach i… toples. Misterem tegorocznych V Dni Gałkówka został Tomasz Frydrych z Gaikowa Dużego, 23-letni student ekonomii. Wygrał 500 zł.
Oprócz udziału w wielu konkursach, uczestnicy Dni Gałkówka mogli zrobić zakupy na kiermaszu rzemiosła lokalnego „Gałka Fashion 2001″, spróbować jak smakuje żołnierska grochówka, ugotowana przez kucharzy z miejscowej jednostki wojskowej i posłuchać gwiazd lokalnej estrady. Na scenie zaprezentowały się Gałkowskie Puzony, Piraci Modę Mix i Nemezis.
– Od pięciu lat głównym celem imprezy jest zbiórka pieniędzy na budowę sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Gałkowie Dużym – mówi Jadwiga Skwarka, dyrektor szkoły. – Dzieci ze szkolnego koła plastycznego wystawiły na sprzedaż namalowane przez siebie obrazy (najmłodsze malarki -Ela Barnik i Karolina Muras – chodzą do I klasy). Nauczyciele sprzedawali specjalnie z tej okazji wydane pocztówki z najpiękniejszymi widokami wsi oraz kroniki i losy szkolnej loterii fantowej. Żaden nie był pusty. Mieszkańcy Gałkówka zebrali już na budowę sali gimnastycznej 155 tys. złotych, w tym 30 tys. podczas ostatniego festynu.
Express Ilustrowany: Bliżej Ciebie 2001

GAŁKÓWEK ŚWIĘTOWAŁ
17 i 18 czerwca br. odbyły się IV Dni Gałkówka. Bogaty program imprezy umożliwił mieszkańcom, a i przybyłym gościom z ościennych miejscowości, mile i wesoło spędzić czas. W pierwszym dniu festynu organizatorzy przeprowadzili zawody sportowe dla szkół podstawowych i gimnazjów, w których brano udział na zasadzie zabawy.
Następnie na stadionie gałkowskiego Ludowego Klubu Sportowego rozegrano eliminacje turnieju piłki nożnej. Cztery zespoły w nim startujące – Relax Brzeziny, Oldboye Gałkówek, Bar Listewka i Jednostka Wojskowa w Gałkowku – po ceremonii losowania utworzyły dwie pary: Oldboye Gałkówek – JW Gałkówek oraz Bar Listewka – Relax Brzeziny. Pierwszy mecz zakończył się zwycięstwem drużyny wojskowych 0:1, natomiast w drugim tryumfował brzeziński Relaks, wygrywając 1:2. Zwycięzcy obu spotkań przeszli do finału.Sobotnią zabawę uwieńczyła wielka biesiada pod lipami na obiektach Ochotniczej Straży Pożarnej w Gałkówku.
Kolejny dzień gałkowskiego święta rozpoczął koncert młodych instrumentalistów, dających popis na scenie ulokowanej przy ul. Dzieci Polskich naprzeciwko OSP. Po nich uwaga publiczności skierowała się na radnego Tadeusza Stawiaka, relacjonującego w formie opowieści historię Gałkówka. – Jak król Władysław Łokietek był w Gałkówku, to tak go uraczono piwem, że, kiedy umierał, zażyczył sobie piwa z naszej miejscowości – mówił T. Stawiak. – Teraz Gałkówek wraca do świetności – skonkludował T. Stawiak.
Kiedy zszedł ze sceny, przybyli na imprezę – wśród których byli mi.in. Mirosław Jan Owczarek – starosta powiatu łódzkiego wschodniego, Krystyna Ozga – wicemarszałek województwa łódzkiego i radna Sejmiku Województwa Łódzkiego, radni powiatowi i gminni – obejrzeli pokaz mody. Zaraz po nim wystąpił zespół muzyczny Mode-Mix, który przedstawił szeroki repertuar – od znanych polskich piosenek z lat 60. i 70. po przeboje współczesne. Publiczności, której przychylność zespół sobie zaskarbił, szczególnie podobała się interpretacja przebojowego kawałka Kayi i Gorana Bregovicia pt. „Prawe do lewego, lewe do prawego”. Gdy muzycy z Mode-Mixu zakończyli swój występ, odbył się międzynarodowy turniej toczenia beczki piwa. Nagrodę w postaci 50 litrów piwa otrzymały dwie dwuosobowe drużyny, które najszybciej pokonały dystans, tocząc wymienioną beczkę. Zwycięzcami okazali się: Stanisław Skwarka i Dariusz Zalewski, a także Maciej Sobieraj i Marcin Marciniak. Wielką popularnością cieszyły się wybory Miss IV Dni Gałkówka. Zapełniony po brzegi plac i odcinek drogi pzed sceną – mimo popołudniowego, uciążliwego słońca – sprawiał kłopoty przy przemieszczaniu się. Ale wszystko to bladło przy urodzie konkurentek, startujących w wyborach.
Miss IV Dni Gałkówka została Anna Agnieszka Marciniak, natomiast tytuł Miss Publiczności stał się udziałem Ewy Woźniak. W trakcie zbierania i liczenia głosów, przed publicznością zaprezentowała się kolejna grupa muzyczna -tym razem zespół Stop. Poruszył on pozytywnie zgromadzonych, wykonując piosenkę z repertuaru Czerwonych Gitar pt. „Anna Maria”. Imprezę gałkowską uatrakcyjniła obecność orkiestry strażackiej z Brzezin i Przecławia. Z jej udziałem i przy jej akompaniamencie powędrował ulicami Gałkówka (od miejsca, gdzie była scena) barwny korowód. Jego punktem docelowym stał się obiekt LKS, na którym rozegrano wielki finał piłkarski. Wystąpili w nim zwycięzcy gier eliminacyjnych. Przypominamy, że były to drużyny Relaxu z Brzezin i Jednostki Wojskowej w Gałkówku. W spotkaniu finałowym znacznie lepszą jedenastką okazał się zespół brzeziński, pokonując wojskowych 5:1. Honor gałkowskiej JW uratował Piotr Kuchta. W przerwie tego meczu na płycie boiska zaprezentowały się dziewczęta ze Szkoły Podstawowej w Gałkówku, tańcząc motywy latynoamerykańskie. Odbył się także konkurs, polegający na trafieniu z punktu, w którym piłkarze rozpoczynają grę, do bramki, ale z zastrzeżeniem, że ta nie może odbić się od ziemi przed przekroczeniem linii bramkowej. Organizatorzy obwieścili, ze ten komu się ten wyczyn powiedzie, otrzyma 100 złotych. Niestety, pomimo wielu próbujących swych sił w tej konkurencji, nagrody nikt nie zdobył. Natomiast po ostatnim gwizdku Marka Ćwieklińskiego zwycięskiej drużynie Relaxu. Krystyna Ozga wręczyła, ufundowany przez siebie, puchar.
Godziny kończące IV Dni Gałkówka minęły przy występie peruwiańskiego zespołu muzycznego Caracas, promującego swoją płytę oraz przy biesiadzie pod lipami i pokazie sztucznych ogni.
Tydzień w Koluszkach 2000

II Dni Gałkówka
Kilka lat temu powstała myśl reaktywowania Gminy Gałków. W tym celu powołane zostało do życia „Forum Gałkowskie”. W jego skład wchodzą m.in.: Szkoła Podstawowa, Ochotnicza Straż Pożarna, LKS, rady sołeckie Gałkowa Małego i Dużego oraz Jednostka Wojskowa. Jego działalnością kierują: dyrektor szkoły – Ewa Czapik, oraz Paweł Skwarka i radny Tomasz Szczegielniak. Gdy okazało się, że reaktywowanie Gminy nie jest możliwe, gałkowianie przystąpili do budowy szkolnej hali sportowej.
Budowa to pieniądze, a te zdobywać można w różny sposób, m.in. na dobrze zorganizowanym festynie. I tak narodził się pomysł zorganizowania „Dni Gałkówka” Dwa dni dobrej, wspólnej zabawy zaowocowały kwotą 200 milionów złotych (nowych 20 tyś.). Rok obecny też nie był gorszy i do kasy organizatorów wpłynęła podobna kwota. A stało się to głównie za sprawą niżej wymienionych sponsorów. A są nimi: Szkoła Podstawowa w Gałkowie, Urząd Miasta Koluszki, Jednostka Wojskowa 1547, OSP w Gałkowie, Spółka Akcyjna Grupa PEKAO SA Oddział w Koluszkach, Stowarzyszenie Rozwoju Gałkowa Małego, PPH Stan-Dar, ACER, PIKADO, Galjus, J.D. Kaźmierczak, H.H. Borowieccy, Bar Listewka, Modena-Ryszard Biernacki, PPHU Prolog, Centrum Techniki Grzewczej „R K”, PHU Maczek- J.M. Marciniak, Krawiectwo Ogólne Firma „Roma” – M. Lechowska, Państwo Bernacińscy, Skład Opału – J.W. Suro-wieccy, Meble Sklepowe – E. Norwińska, J. Gamus, Mini Delikatesy – S.G. Sadowscy, Elektrolux Poland Husqvarna.
Czy zebrane pieniądze są duże? W stosunku do kosztów budowy liczonych w milionach, to, oczywiście, małe. Ale, jak na niewielką społeczność gałkowską, to bardzo duże. Organizatorom należą się za to wielkie słowa uznania. Największym sukcesem nie były jednak pieniądze, lecz integracja społeczeństwa wokół podjętego zadania, która z pewnością zaowocuje w przyszłości w sposób jeszcze bardziej efektywny. Po rozmowie z przedstawicielami organizatorów – Pawłem Skwarką, Tomaszem Szczegielniakiem i gałkowskim bardem, Tadeuszem Stawiakiem jestem przekonany, że ludzie ci dopną swego i przy gałkowskiej szkole stanie hala sportowa. Zdają sobie oni sprawę z trudności, jakie będą musieli pokonać. Nie ułatwi im też realizacji zadania rozpoczęta już budowa kompleksu sportowego w Koluszkach. Ale trudności są po to, by je pokonywać, mówi na koniec rozmowy Tadeusz Stawiak.
PIOTRKOWSKI INFORMATOR KULTURALNY

I Dni -A jednak Gałkówek

„Buduj salę razem z nami”

Dwa dni – 24 i 25 maja br 1997. trwało święto Gałkówka, zorganizowane przez Gałkowskie Forum. Organizatorzy zapewnili przybyłym wielką zabawę i wiele atrakcji. Rogatki Gałkowskie rozbrzmiewały śmiechem i dopingami uczestników konkursów. Licznie zgromadzeni mieszkańcy Gałkówka i okolic mogli wziąć udział m.in. w kiermaszu produktów rzemiosła lokalnego, loterii fantowej, w strzelaniu, w rzutach do celu. Wielką atrakcją było toczenie beczki piwa. W konkurencji tej zwycięstwo przypadło drużynie połączonych sił Gałkowa Kolonii i Całkowa Parceli. Któż nie słyszał o wojskowej kuchni. Jak smakuje wojskowa grochówka mogli się przekonać wszyscy, którzy wzięli udział w imprezie. Ciekawostkami wybranymi z historii Gałkówka bawił zebranych pan Tadeusz Stawiak. Jak świeże bułeczki rozeszła się monografia Gałkówka.
Sprzedaż cegiełek „Buduj sale razem z nami” wskazuje na cel, jaki przyświecał organizatorom „Dni Gałkówka” Cały dochód z festynu przeznaczony bowiem zostanie na budowę sali gimnastycznej w Gałkowie Dużym. Nic więc dziwnego, że ani organizatorom, ani mieszkańcom nie zabrakło animuszu do wspólnej zabawy. Często podnoszonym okrzykiem było „Gałkówek pępkiem świata”.
Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji przygotowanych przez Gałkowskie Forum. Były przejażdżki konne, wspinaczka po nagrodę, rozgrywki piłki nożnej, ognisko, bilard. Zabawa finałowa trwała do późnych godzin nocnych. Organizatorzy obiecują jeszcze lepszą zabawę na kolejnym święcie Gałkówka za rok.

Print Friendly, PDF & Email